Redakční zdroje a faktografická gastroenteritida

Redakční zdroje a faktografická gastroenteritida

Další hlášení Ashley Welch.

Redakční zdroje a ověřování faktů

Gastroenteritida. Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotnictví. Žaludeční chřipka (gastroenteritida): diagnostika a testy. Clevelandská klinika. 26. dubna 2020. Definice a fakta pro virovou gastroenteritidu („žaludeční chřipka“). Národní institut pro diabetes a zažívací a ledvinové choroby. Květen 2018. Definice a fakta pro apendicitidu. Národní institut pro diabetes a zažívací a ledvinové choroby. Listopad 2014. Apendicitida u dětí. Clevelandská klinika. 17. listopadu 2016. Mohla by ta bolest žaludku u vašeho dítěte být zánět slepého střeva? Stanfordské dětské zdraví. Žaludeční chřipka nebo zánět slepého střeva? Co by měli rodiče vědět. CHOC Dětské. 12. května 2017. Úvod do IBS. Mezinárodní nadace pro gastrointestinální poruchy. 15. června 2016. Post infekční IBS. Mezinárodní nadace pro gastrointestinální poruchy. 15. června 2016. Žaludeční chřipka: Jak dlouho jsem nakažlivý? Klinika Mayo. 4. března 2020. Příznaky otravy jídlem. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 5. května 2020. Infekce močových cest. Americká akademie rodinných lékařů. 30. října 2018. Jeena PM, Coovadia HM, Adhikari M. Pravděpodobná asociace mezi infekcemi močových cest (UTI) a běžnými nemocemi v kojeneckém a dětském věku: Nemocniční studie UTI v jihoafrickém Durbanu. Journal of Tropical Pediatrics. Duben 1996. Zápal plic? KidsHealth. Prosinec 2017. Meningitida: Příznaky a příčiny. Klinika Mayo. 8. ledna 2019. Zobrazit méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o trávení!

Nejnovější v oblasti gastroenteritidy

Je bezpečné obejmout se v částečně očkovaném světě?

Možná jste své rodiče nebo prarodiče neobjali už více než rok. Je bezpečné jít na mačkání, pokud jsou všichni očkováni proti COVID-19. . .

Od Becky Upham 28. dubna 2021

Pandemie zhoršuje problémy duševního zdraví u Američanů s nedostatkem potravin

Počet domácností, které bojují s potravinovou nedostatečností, ve Spojených státech poklesl, ale během pandemie se vrátil na úroveň velké recese. . .

Zachary Smith, 26. dubna 2021

Sledujte Vax: Kupující Pozor: Bojujte s očkováním proti COVID-19

Vakcíny jsou ve Spojených státech zdarma, ale to nezabrání špatným hercům ve snaze přesvědčit vás o opaku.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Zažívají ženy COVID-19 a vakcíny odlišně od mužů?

Ženy byly obzvláště silně zasaženy samotným virem a vedlejšími účinky očkování.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Porozumění důvodům váhavosti očkování proti COVID-19

Proč se někteří lidé zdráhají vyhrnout si rukávy a co je špatného na tom, když chtějí být plně informováni?

Od Serena Marshall 21. dubna 2021

Studie ukazuje některé vitamíny a doplňky související se sníženým rizikem COVID-19 u žen

Nechoďte ještě do lékárny, abyste si udělali zásoby – data průzkumu nejsou zdaleka průkazná, říká výzkumný tým.

Od Carmen Chai 20. dubna 2021

Očkovaní proti COVID-19, ale stále nervózní? Nejsi sám

Cítíte se na hraně i poté, co jste dostali vakcínu proti COVID-19? Odborníci tvrdí, že je to přirozené. Zde je důvod – a co s tím dělat.

Od Kaitlin Sullivan 16. dubna 2021

Proč ženy X. generace během pandemie dobře nespaly

Gen Xer Ada Calhoun napsal knihu o tom, proč mnoho žen jako ona má tendenci čelit jedinečné krizi středního věku. Poté přišla globální pandemie. Zde je její pohled na to, jak. . .

Od Abby Ellin 9. dubna 2021

Je COVID-19 důvodem, proč vám vypadávají vlasy?

Pokud zjistíte, že shazujete vlákna, může být na vině stres z COVID.

Od Jessica Migala 30. března 2021

Sledujte Vax: Funguje bezpečnostní systém vakcíny proti COVID pro sledování vedlejších účinků?

Zdravotní agentury nadále monitorují bezpečnost očkovacích látek, ale kdy budou jejich údaje dostupné veřejnosti?

Od Sereny Marshallové, 29. března 2021 “

Tmavá čokoláda obsahuje flavonoly, což podle výzkumu může pomoci zlepšit zrak. Jill Chen/Stocksy

Jak se i nadále namáháme zrakem na našich telefonech, televizorech a dalších obrazovkách, je nalézání nových způsobů, jak zlepšit vidění, zásadní. Zatímco někteří z nás nemusí být fanouškem mrkve, nová studie naznačuje, že mnohem sladší pochoutka může zlepšit vizi: hořká čokoláda.

Předchozí zjištění naznačují, že čokoláda bohatá na flavonoly – skupina příbuzných sloučenin – by mohla zlepšit průtok krve v srdci a mozku, ale optometrista a jeho kolegové z University of the Incarnate Word v Texasu chtěli zjistit, jestli by to mohlo prospět zraku, také.

SOUVISEJÍCÍ: 7 Srdce zdravé výhody tmavé čokolády

Ačkoli výzkum nenaznačuje nahrazení vyvážené stravy sladkostmi, je to stále trochu povzbudivá zpráva pro ty, kteří mají rádi hořkou čokoládu. Ve studii, publikované 26. dubna 2018, v časopise JAMA Ophthalmology, zkoumala trojice vědců účinky konzumace mléčné čokolády proti tmavé čokoládě na různé aspekty vidění, včetně zrakové ostrosti (jak ostré je vaše vidění) a kontrastní citlivosti ( schopnost odlišit objekty od jejich pozadí).

Aby bylo možné otestovat dva druhy čokolády, 30 zdravých dospělých, z nichž většinu tvořily ženy a bylo jim kolem dvaceti let, dostalo čokoládovou tyčinku Trader Joe’s Crispy Rice Milk a o několik dní později čokoládu Trader Joe Dark Chocolate. Studie byla jednoslepá, což znamenalo, že samotným účastníkům nebylo řečeno, jaký druh čokolády dostali. Pokud jste však měli hořkou čokoládu – zejména takovou, která má 72 procent kakaa, co měli účastníci nebo vyšší – věděli byste, že je velmi snadné rozeznat její hořkou chuť od sladší mléčné čokolády. Autoři však nemají pocit, že by to studii ovlivnilo, protože účastníci nebyli informováni o záměru výzkumu.

Po konzumaci každého druhu čokolády účastníci absolvovali řadu zrakových zkoušek. Dvě hodiny po konzumaci hořké čokolády došlo ke zlepšení kontrastní citlivosti malých písmen.

“Normálně jsou na bílém pozadí černá písmena a písmena se zmenšují,” vysvětluje vedoucí studie Jeff Rabin, PhD, profesor University of Incarnate Word Rosenberg School of Optometry v San Antoniu v Texasu, vysvětluje typické oko graf v ordinacích. “S kontrastní citlivostí se jas písmene zvyšuje, až je nakonec velmi špatně vidět, takže jsme to měřili pomocí malých písmen.” ”

SOUVISEJÍCÍ: 10 tipů na ochranu vaší vize a prevenci slepoty

Výsledky testu malým písmem odhalily, že účastníci měli lepší zrak, který se překládal asi na 40 procent, říká doktor Rabin, což vysvětluje, je srovnatelné s použitím dvou očí proti jednomu.

Zlepšení je pozoruhodné, ale je také důležité poukázat na malou velikost vzorku účastníků. Kromě toho se autorům nepodařilo vyřešit příjem cukru, říká Andrew Morgenstern, doktor optometrie, člen Americké akademie optometrie a diplom v Americké optometrické radě se sídlem v Chevy Chase v Marylandu, který se do studie nezapojil. Recenze publikovaná v září 2015 v časopise Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences naznačuje, že konzumace příliš velkého množství cukru je spojena s obezitou, srdečním onemocněním a diabetem 2. typu.

SOUVISEJÍCÍ: Nejlepší způsoby, jak si užít hořkou čokoládu, když máte cukrovku

“Cukrovka v dnešní populaci řádí a očividně je krátkodobý účinek konzumace čokolády jedna věc,” říká doktor Morgenstern. “I když jim to může krátkodobě zvýšit zrakovou ostrost, co se stane v dlouhodobém horizontu?” To by bylo varování. Je třeba řešit dietní příjem. ”

Rabin a jeho spoluautoři nabádají, aby nemysleli, že bychom si všichni měli vzít tabulku čokolády, pokud doufáme, že budeme mít ostrý zrak.

“To není nikde na předpis.” Je to velmi brzy a je to velmi malý efekt, “říká Rabin. “Neznám trvání účinku ani dlouhodobé účinky na zrak-to čeká další studium.” ”

SOUVISEJÍCÍ: 7 snadných, přirozených způsobů, jak chránit vaši vizi

A to není jediná dobrá zpráva pro hořkou čokoládu. Může také pomoci snížit stres a záněty, navrhuje zjištění ze dvou studií představených na výročním zasedání Experimental Biology 2018 v San Diegu, které dosud nebylo publikováno v recenzovaném časopise. Lee Berk, doktor veřejného zdraví a profesor na univerzitě Loma Linda v Kalifornii, zjistil, že lidské subjekty, které konzumovaly čokoládu s vysokým obsahem kakaa, měly krátkodobé zlepšení mozkové funkce a buněčné reakce. Ale stejně jako předchozí studie, experimenty Dr. Berka měly také extrémně malou velikost vzorku – celkem 10 účastníků.

“Výzkum, jako je tento [na čokoládě], i když je někdy zábavný, je stejně cenný jako výzkum, který považujeme za důležitější, jako je výzkum rakoviny, protože nikdy nevíme, odkud přijde odpověď na každodenní zdravotní problémy,” Říká Morgenstern.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o dietě a výživě!

Nejnovější ve stravě Výživa

7 tipů, jak zajistit, aby byly vaše stravovací návyky udržitelnější

Budováním zdravějšího talíře, který se méně zaměřuje na červené maso a více na rostliny, můžete pomoci snížit uhlíkovou stopu.

Od Hilary Machtové, 30. dubna 2021

Dieta HMR: Recenze plánu řízení hmotnosti, náklady, jídlo a další

Od Jessicy Migala 20. dubna 2021

Jaké jsou výhody rybího tuku pro paměť?

Jíst stravu bohatou na ryby je prospěšná pro váš mozek a zachování dlouhodobých kognitivních funkcí. Zda doplňky mohou přinést stejný přínos, je hodně. . .

Od Jessicy Migala 19. dubna 2021

5 výhod doplňků vitaminu C.

Vitamín C lze nalézt v mnoha potravinách, ale doplnění větších dávek vitaminu nabízí další výhody.

Od Moiry Lawlerové, 5. dubna 2021

7 Potenciální výhody přidání česneku do vašich receptů a jídel

Česnek není jen skvělý pro zvýraznění chuti vašich oblíbených jídel – může být prospěšný pro vaše zdraví.

Od Jessicy Migala 1. dubna 2021

10 kreativních způsobů, jak vařit s quinoou

Quinoa často hraje roli superpotravinového pomocníka ke zdravým hlavním jídlům, ale toto semínko toho dokáže mnohem víc. Pro inspiraci nehledejte nic jiného než. . .

Od Erin Palinski-Wade, RD, CDCES, 31. března 2021

12 potenciálních známek toho, že jíte příliš mnoho cukru

Rozrušený žaludek, podrážděnost a pomalost jsou všechna možná varování, že to se sladkostmi přeháníte.

Od Julie Revelant 30. března 2021

10 zdravějších zatočení na klasickém sendviči s grilovaným sýrem

Věřte tomu nebo ne, můžete z tohoto typicky shovívavého pohodlného jídla udělat zdravý oběd nebo večeři – aniž byste obětovali tu bohatou, sýrovou chuť. Tyto. . .

Od Lauren Bedosky 29. března 2021

10 polévek zabalených v bílkovinách, abyste byli spokojení

Začlenění bílkovin do polévek má mnoho zdravotních výhod – zde je 10 výživných receptů, jak začít.

Od Lauren Bedosky 19. března 2021

Další důkaz, že vejce denně nemusí držet doktora stranou

Nová studie naznačuje, že vejce pro vás nejsou dobrá, pokud jde o podporu dlouhověkosti, ale zjištění nejsou tak jednoduchá.

Od Lisy Rapaportové, 16. března 2021 “

Při mokré makulární degeneraci krvácí abnormální cévy pod sítnicí a makulou nebo uniká tekutina.

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) se valgosocks amazon objevuje ve dvou typech: mokrá a suchá.

Vlhká nebo neovaskulární forma chronického očního onemocnění je méně častá než suchá forma – postihuje 10 až 15 procent lidí s AMD – ale je závažnější. Mokrá makulární degenerace tvoří více než 80 procent případů zahrnujících extrémní ztrátu zraku nebo legální slepotu. (1)

Co způsobuje mokrou AMD?

Při mokré makulární degeneraci se pod sítnicí a makulou vyvíjejí abnormální cévy (známé jako choroidální neovaskularizace nebo CNV). Jak rostou, tyto krevní cévy mohou krvácet a unikat tekutina, která zvedne makulu z její normálně ploché polohy.

V ostatních případech dochází k úniku tekutiny z cévnatky – vrstvy krevních cév mezi sítnicí a sklérou (vnější, pevná část oka). Tato tekutina se může hromadit a způsobit bouli v makule. (2)

Výsledné zkreslení nebo ztráta centrálního vidění může být potenciálně rychlé a závažné. K tomu může dojít v průběhu týdnů nebo měsíců – mnohem rychleji než postupné zhoršování v průběhu let, které je typičtější pro suchou makulární degeneraci. (1)

Mokrá AMD začíná jako suchá AMD. Pokud vám byl diagnostikován suchý typ, je důležité si uvědomit jakékoli příznaky, protože včasná detekce a léčba může snížit ztrátu zraku. (2)

Jak poznamenává Americká oftalmologická akademie (AAO), mnoho lidí nerozpozná příznaky, dokud jejich vidění již není zcela rozmazané, ale oční lékař dokáže tyto příznaky odhalit dříve, než se váš zrak stane příliš kompromitovaným. (3)

Zatímco příznaky vlhké AMD se obvykle zpočátku objevují pouze v jednom oku, onemocnění může postihnout obě oči. (1) Když se CNV vyvíjí v jednom oku, druhé oko je podle American Macular Degeneration Foundation (AMDF) vystaveno relativně vysokému riziku stejné změny. (4) Přehled výzkumu publikovaného v roce 2017 v British Journal of Ophthalmology zjistil, že v průměru 50 procent případů, kdy se pozdní AMD vyvinula v jednom oku, prošlo do AMD v obou očích za pět let. (5)

Známky a příznaky mokré AMD

Příznaky vlhké AMD se obvykle objevují náhle. Mohou zahrnovat:

Vidět tmavou skvrnu nebo skvrny ve středu vašeho vidění, kvůli krvi nebo tekutině pod makulou Vidět rovné čáry jako vlnité nebo ohnuté Ztráta intenzity nebo jasu v barvách Zřetelné rozmazané místo nebo slepé místo ve vašem zorném poli Ošklivost ve vašem celkovém vidění ( 2)

Mokrá AMD se obecně vyskytuje jedním ze dvou způsobů: klasickým nebo okultním. U klasického typu je zhoršení dobře definováno a obvykle vede k vidění mezi 20/250 a 20/400, i když podle AMDF to může být horší. Zrak je v průměru o něco lepší u okultní formy – mezi 20/80 a 20/200 – kde dochází k menšímu subretinálnímu prosakování. (4)

Zatímco vlhká AMD málokdy ovlivňuje periferní vidění, oslabující ztráta centrálního vidění má často výrazně negativní vliv na náladu. Pokročilá mokrá makulární degenerace může vést k depresi. (2)

Lidé s mokrou makulární degenerací mohou mít také zrakové halucinace, známé jako syndrom Charlese Bonneta (CBS). (2)

Jak se diagnostikuje mokrá makulární degenerace

Po kontrole vaší lékařské a rodinné anamnézy může váš oční lékař provést jeden nebo více z následujících testů k potvrzení diagnózy vlhké AMD:

Prohlédněte si zadní část oka. Váš lékař použije dilatační oční kapky k rozšíření vašich zorniček a poté se podívá na zadní část vašeho oka speciálním nástrojem, který se nazývá nástroj se štěrbinovou lampou. (6) To může odhalit tekutinu pod sítnicí. Amslerova mřížka pro detekci defektů ve vašem centrálním vidění. Pokud máte makulární degeneraci, některé přímé čáry v této mřížce budou vypadat slabé, přerušované nebo zkreslené. Fluoresceinová angiografie. Lékař vám do žíly na paži napíchne žluté barvivo. Barvivo cestuje do krevních cév ve vašem oku a zvýrazňuje je. Speciální fotoaparát pořizuje snímky, jak barvivo cestuje krevními cévami. Obrázky odhalí jakékoli abnormální cévy rostoucí pod sítnicí. (7) Indokyaninová zelená angiografie. Tento zobrazovací test lze použít k potvrzení nálezů fluoresceinové angiografie nebo k identifikaci specifických typů makulární degenerace. (8) Stejně jako fluoresceinová angiografie zahrnuje injekci barevného barviva, ale tento test je lepší při detekci určitých variant AMD. (1) Optická koherentní tomografie. Tento neinvazivní zobrazovací test využívá světelné vlny k poskytnutí detailních průřezů sítnice s vysokým rozlišením.